Već ste čuli za tajnost plaće i za ugovor o tajnosti plaće, zar ne? Prije nekoliko godina kolegica s faksa mi je ispričala kako je ostala bez posla. Potpisala je ugovor o radu u kojem je jasno navedena klauzula o tajnosti plaće. Povjerila se kolegici s posla o iznosu svoje plaće, kolegica se povjerila drugim kolegama, a vrlo brzo je ta informacija došla i do šefa. Obje su dobile otkaz.
Zakon o radu jedan je od Zakona koji se bavi pitanjem plaća, no u zakonima u Republici Hrvatskoj nije definirana tajna plaća, kao ni odredba o davanju zabranjenih informacija o plaći. Navedeno se definira pravilnikom o radu ili ugovorom o radu. Moja kolegica je svojim postupkom prekršila odredbu ugovora o radu.
Mnoga se velika, srednja, ali i mala društva sve češće odlučuju na klauzulu o tajnosti plaće, bez obzira imaju li zaposlenu osobu za poslove knjigovodstva, stoga se odlučuju na opciju vanjske izrade plaće kod ovlaštenog računovodstvenog ureda, a kao razloge odluke navode:
Društva koja se odlučuju na tajnost plaće, žele spriječiti tenzije koje bi mogle nastatati u radnom okruženju. Iznos plaće pojedinca može indicirati njihovu vrijednost za trgovačko društvo. Ako svi zaposlenici znaju iznose plaća svih svojih kolega, mogla bi nastati negativna radna atmosfera, smanjenje motivacije radnika, veliko nezadovoljstvo, pa čak i napuštanje trgovačkog društva te odlazak konkurenciji.
Kako bi ste se osijećali da saznate kako zarađujete više od drugih u vašem uredu? Biste li se ponašali kao da ste bolji od ostalih kolega?
Kako biste se pak osijećali da ste vi najmanje plaćeni, a svjesni ste da vaš rad vrijedi više od vašeg kolege koji ne radi tako puno, a zarađuje duplo više od vas?
Većina ljudi uglavnom nema osjećaj za sagledavanje plaća drugih kolega na objektivan način i to je najveći razlog zašto se šutnjom o plaćama kupuje “mir u kući”. Znajući koliko drugi u radnoj okolini zarađuju moglo bi “pojesti” neke ljude, odnosno razvila bi se negativna radna sredina, a to nebi bilo dobro za pojedince niti trgovačko društvo.